Informacje o średnich zarobkach operatora koparko-ładowarki, który skończył profesjonalny kurs zawodowy podajemy na podstawie najnowszego raportu płacowego AG Test HR „Jesień 2015” oraz Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Zarobki w poszczególnych regionach kraju mogą się od siebie różnić. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie operatora, dodatkowe kwalifikacje, charakter prac budowlanych oraz wielkość firmy, w której znajdzie zatrudnienie.

Kursy zawodowe szansą na wyższe zarobki

Cytując dane z raportu płacowego AG Test HR, mediana wynagrodzeń operatora koparkoładowarki wynosi 3 546 zł brutto. Warto zwrócić uwagę, że 25 proc. osób potrafiących obsługiwać wyspecjalizowane maszyny do robót ziemnych zarabia jednak nie więcej niż 3118 zł brutto miesięcznie, a kolejne 25 proc. nie otrzymuje mniej niż 3 870 zł brutto. Rozpiętość między najwyższymi i najniższymi poziomami wynagrodzeń wynika między innymi z rodzaju posiadanych uprawnień.

Ukończone kursy zawodowe takie, jak np. kurs na koparkę zdany przed komisją powołaną przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny z Warszawy, to czynnik istotnie wpływający na wysokość wynagrodzenia. Nie bez znaczenia jest także poziom zdobytych na szkoleniach uprawnień. Inne zarobki może osiągać, osoba która ukończyła kurs operatora koparkoładowarki – kl. III na wszystkie typy maszyn, a inne osoba posiadająca jedynie kwalifikacje operatora koparki jednonaczyniowej – kl. I. Warto się więc uczyć i rozwijać swoje kompetencje zawodowe.

Nieco inne dane na temat wynagrodzeń podaje portal wynagrodzenia.pl na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. W ankiecie dotyczącej sektora budownictwo wzięło udział 347 operatorów koparkoładowarek, co ciekawe 331 mężczyzn i 16 kobiet. Średnie deklarowane miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 859 PLN brutto. Jest to więc wartość nieco niższa niż w badaniach AG Test HR. Należy jednak zauważyć, że w obu raportach na zarobki powyżej 3 847 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych operatorów.

Operator koparki zarobki – od czego zależy wysokość wynagrodzenia

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej na wysokość zarobków może wpływać region zatrudnienia i charakter prowadzonych płac. Na przykład w Warszawie wynagrodzenie w wysokości 4 500 zł netto jest osiągalne bez konieczności wyjazdów służbowych i brania nadgodzin. Osoby pracujące więcej i przemieszczające się w zależności od zleceń mogą liczyć nawet na 5 500 zł na rękę. Oczywiście piszemy tu o osobach zatrudnionych w przedsiębiorstwach, a nie o operatorach prowadzących własną działalność gospodarczą i dysponujących własnym sprzętem. Standardowa stawka godzinową w omawianej branży mieści się w przedziale 15-25 zł netto, w średnich i dużych miastach.

Doświadczeni profesjonaliści potrafią jednak otrzymywać wyższe wynagrodzenia. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe, pozyskane przez kandydata w pracy na stanowisku o zbliżonym zakresie obowiązków. Cechy personalne niezbędne na tym stanowisku to odpowiedzialność, umiejętność koncentracji i efektywnej pracy w zespole.

Poza stażem pracy i wykształceniem (ukończone kursy zawodowe na operatora koparko-ładowarki) na wysokość zarobków wpływa także wielkość firmy, jej kapitał oraz zasięg prowadzonych projektów budowlanych.

Przeczytaj również:

Liczba głosów: 6 Ocena: 5/5

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *