W Polsce, podobnie jak w wielu krajach europejskich takich jak Niemcy, Dania, Norwegia czy Holandia, popyt na wykwalifikowanych operatorów wciąż rośnie. W tym artykule przyjrzymy się, ile dokładnie zarabia operator wózka widłowego w 2024 roku, zarówno w kraju, jak i za granicą. Czy są to wysokie kwoty? Czy warto mieć uprawnienia na wózek widłowy w swoich kwalifikacjach? Sprawdźcie!

Praca operatora wózka widłowego

W świecie logistyki i magazynowania, operator wózka widłowego odgrywa kluczową rolę. Coraz częściej przestaje być tylko pracownikiem magazynowym, ale jest kluczowym ogniwem w łańcuchu logistycznym. Do jego obowiązków należy:

  • Załadunek i rozładunek towarów – Bezpieczne załadowywanie i rozładowywanie towarów z ciężarówek, kontenerów lub innych środków transportu. Należy upewnić się, że towar jest odpowiednio zabezpieczony, aby uniknąć uszkodzeń.
  • Transport i przemieszczanie materiałów – Przenoszenie materiałów z jednego miejsca na inne w obrębie magazynu, placu budowy lub innej lokalizacji.
  • Składowanie i ustawianie towarów – Ustawianie towarów w wyznaczonych strefach magazynowych, zgodnie z zasadami składowania.. Odpowiednie rozmieszczanie towarów ma zapewnić łatwy dostęp i efektywną organizację przestrzeni magazynowej.
  • Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – Ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w celu zapobiegania wypadkom i uszkodzeniom. Używanie odpowiednich środków ochrony osobistej i regularne sprawdzanie stanu technicznego wózka widłowego.
  • Inwentaryzacja i kontrola towarów – Przeprowadzanie inwentaryzacji i kontrolowanie ilości oraz stanu towarów. Raportowanie wszelkich nieprawidłowości lub uszkodzeń
  • Utrzymanie czystości i porządku – Dbanie o czystość w miejscu pracy, w tym usuwanie przeszkód, które mogą utrudniać bezpieczną pracę wózka. Utrzymywanie wózka widłowego w dobrym stanie technicznym i czystości.

Ile zarabia operator wózka widłowego?

W 2024 roku zarobki operatorów wózków widłowych w Polsce wahają się w przedziale od 4242 zł do 4700 zł brutto. Średnie wynagrodzenie wynosi około 4095 zł miesięcznie.

Średnie roczne wynagrodzenie operatora wózka widłowego w Polsce wynosi około 45 590 zł. Dla początkujących pracowników na niższych stanowiskach wynagrodzenie może wynosić około 41 040 zł rocznie, podczas gdy osoby z większym doświadczeniem mogą zarabiać nawet do 57 000 zł rocznie​. Wynagrodzenia różni się w zależności od doświadczenia, umiejętności oraz lokalizacji pracy.

Praca jako operator wózka widłowego za granicą

Praca za granicą jako operator wózka widłowego staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków, szczególnie w kontekście różnic w wynagrodzeniach między Polską a innymi krajami europejskimi. Jak wygląda praca za granicą w tym zawodzie?

Praca za granicą to nie tylko kwestia zarobków, ale także doświadczenie innej kultury pracy. Operatorzy w krajach zachodnich często pracują w bardziej zorganizowanych i lepiej wyposażonych środowiskach. Konieczna jest też adaptacja do nowego środowiska, przełamanie bariery językowej, a często poradzenie sobie z odległością od domu. Istotne jest również zrozumienie lokalnych praw i przepisów dotyczących pracy, ubezpieczeń i opodatkowania.

Zarobki operatora wózka widłowego za granicą

Zarobki operatorów w krajach takich jak Niemcy, Dania, Norwegia są znacznie wyższe niż w Polsce. Zarobki mogą wahać się od 2000 do 2500 euro brutto miesięcznie, co daje ok. 8600 – 10750, biorąc pod uwag kurs 4,3 zł.

Należy jednak pamiętać o różnicach w kosztach życia i innych czynnikach. Wiele zależy też od kosztów dojazdów i czasu na to poświęconego. Nie dla każdego będzie to opłacalne.

Jak zdobyć uprawnienia na operatora wózka widłowego?

Aby zdobyć uprawnienia na operatora wózka widłowego konieczne jest zdanie egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego (UDT). Można do niego podejść bez wcześniejszego uczestnictwa w kursie, jednak warto wziąć pod uwagę taką opcję.

Kurs obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Pozwala on zdobyć podstawowe umiejętności, a jeśli już je posiadamy to odświeżyć je, a także pozbyć się błędów. Dobry szkoleniowiec skupia się na tematach i zadaniach pojawiających się na egzaminie, dzięki czemu zmniejszymy nasz poziom stresu.

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu, kandydat otrzymuje oficjalne uprawnienia do obsługi wózka widłowego. Te uprawnienia po zmianach wprowadzonych w 2019 roku są ważne przez 5 lat i po tym terminie trzeba je przedłużyć, ponownie przystępując do egzaminu UDT.

Podsumowanie

Zawód operatora wózka widłowego jest istotnym i dynamicznym elementem branży logistycznej. Mając to na uwadze, decyzja o rozpoczęciu lub kontynuacji kariery w tym zawodzie powinna być podejmowana po dokładnym rozważeniu wszystkich aspektów, zarówno finansowych, jak i osobistych. To dobra ścieżka zawodowa, która może zainspirować do zdobywania kolejnych uprawnień.

Przeczytaj również:

Oceń ten wpis!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *