Operator koparki – na czym polega jego praca?

Opublikowano Opublikowano w Artykuły

Operator koparki – kurs na dobrze płatną pracę!

Rynek budownictwa i nieruchomości intensywnie się rozwija. Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów maszyn budowlanych. Dlatego operator koparki kurs daje szanse na szybkie znalezienie dobrzej płatnej pracy. Czym zajmuje się operator koparki i jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować w tym zawodzie?

 

Operator koparki kurs – wymagania

Żeby pracować jako operator koparki należy być osobą pełnoletnią i posiadać odpowiednie uprawnienia, które zdobywa się po ukończeniu specjalistycznego kursu. Do tego potrzebne jest orzeczenie lekarskie potwierdzające, że pracownik nie cierpi na problemy ze zdrowiem, które uniemożliwiłyby mu pracę na stanowisku operatora. Niektórzy pracodawcy jako wymóg podają również posiadanie prawa jazdy kat. B, ponieważ niektóre zadania mogą wymagać poruszania się po drodze publicznej (nie zawsze jest to jednak konieczne). Poza tym operator koparki powinien cechować się spostrzegawczością i precyzją. Musi być na tyle odpowiedzialny, aby zdawać sobie sprawę, że od jego manewrów zależy powodzenie przedsięwzięcia, a przede wszystkim – zdrowie i życie innych osób. Poza tym niezbędna jest płynność w manewrowaniu maszyną.

 

Gdzie pracuje operator koparki?

Operatorzy koparek pracują głównie przy budowie nowych obiektów. Jednak nie tylko – są równie niezbędni podczas remontów przeprowadzanych na dużą skalę. Sieci kanalizacyjne, telekomunikacyjne czy drogowe są modernizowane właśnie za pomocą koparek. Operator koparki pracuje także przy stawianiu i rozbiórce budynków.

 

Operator koparki – obowiązki

Zanim operator koparki zacznie manewrować maszyną musi upewnić się, że teren jest odpowiednio przygotowany i że koparka stoi pewnie i stabilnie. Profesjonalista potrafi przeanalizować i wskazać zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas pracy na danym obszarze. Poprzez manewrowanie maszyną rozumie się kopanie lub ładowanie ziemi, piachu, gruzu, gliny i inne materiałów, rzadziej koparka występuje w roli podajnika. Każdy przeprowadzany wykop musi być zgodny z wymaganiami odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Praca dla operatora koparki – możliwości

Operator koparki znajdzie zatrudnienie przy budowach różnych obiektów, a także dróg. Poza tym może pracować w kamieniołomach, gdzie koparka służy przede wszystkim do przenoszenia ładunków. Składy różnego rodzaju materiałów to kolejne z możliwych miejsc pracy dla operatora koparki. Pamiętajmy, że zdobywając uprawienia operatora możemy pracować w zasadzie wszędzie – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Im szybciej ukończysz specjalistyczny kurs obsługi koparki, tym wcześniej zaczniesz zdobywać doświadczenie – a za dużą ilością lat w zawodzie idą coraz wyższe zarobki. Zarobki operatora koparki oscylują w okolicach średniej krajowej – zwykle jest to więcej niż cztery tysiące złotych brutto na miesiąc. Za granicą można otrzymać nawet dwa razy tyle plus premie i dobrze opłacane nadgodziny.

 

Operator koparki – kurs czas zacząć!

Operator koparki kurs - SzkoleniaMM