Studia? A może wyuczony fach w ręku?
Obecnie wiele osób po ukończeniu szkoły średniej czy technikum zastanawia się, czy lepszym wyborem na przyszłość będą studia, czy może kurs zawodowy. Kraków, a także inne polskie miasta, dotknęła zmiana przepisów dotycząca szkolnictwa wyższego. Od roku akademickiego 2017/2018 na 1 wykładowcę może przypadać maksymalnie 13 studentów. To prowadzi do zmniejszenia liczby wolnych miejsc na najbardziej obleganych kierunkach.
Ponadto coraz mniej osób decyduje się na pójście na studia – zdają sobie sprawę z tego, że obecnie twarde umiejętności są bardziej cenione na rynku pracy niż wieloletnie wykształcenie… teoretyczne. Potwierdzają to dane GUS – od 2009 roku liczba studentów regularnie maleje. Co zamiast drogi żaka wybierają młodzi ludzie? Bardzo często są to szkolenia zawodowe – Kraków i okolice są świetnym przykładem tej tendencji, jednak nawet na Śląsku i w Małopolsce, gdzie rozwija się przemysł oraz budownictwo, brakuje rąk do pracy.
Ile zarabia monter rusztowań i operator koparki? Kurs na zawód deficytowy!
Kurs montera rusztowań, a także kurs operatora koparko-ładowarki powinni rozważyć wszyscy ci, którzy w przyszłości pragną zapewnić sobie dochód na przyzwoitym poziomie. Z danych statystycznych zawartych w raporcie „Barometr Zawodów 2017”, wydanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wynika, że średnia płaca dla tych zawodów wynosi na tym terenie 99,2% z średniej płacy zarejestrowanej w Polsce. Oznacza to, że zazwyczaj pracownicy branży budowlanej zarabiają przeciętnie 4500 złotych brutto – to właśnie dlatego warto swoją karierę rozpocząć od kursu na koparkę czy od szkolenia na montera rusztowań.
Oprócz tego w Małopolsce istnieje wiele zawodów deficytowych z branży budowlanej – dzięki temu warto zrobić tam kurs zawodowy. Kraków i okolice cierpią najbardziej na brak monterów instalacji budowlanych (tutaj sprawdzi się kurs na rusztowania), a także na deficyt operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych (tu z kolei idealnym wyborem dla przyszłych kandydatów do tego zawodu będzie kurs na koparkę). Według wyżej wspomnianego raportu, w wymienionych zawodach podaż ofert pracy przewyższa liczbę kandydatów o około 50%! W związku z tym, kurs na koparkę czy kurs na rusztowania są świetnym pomysłem na rozpoczęcie kariery w branży budowlanej.
Zrób kurs na koparkę i rusztowania w ramach dotacji unijnych
W branży budowlanej kursy zawodowe (Kraków i okolice, ze względu na deficyt pracowników z takimi umiejętnościami, jest idealnym miejscem na rozpoczęcie kariery) są niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Czasem jednak, mimo chęci do pracy, brakuje środków finansowych do zrealizowania specjalistycznego kursu operatora koparko-ładowarki czy innego szkolenia. W związku z tym warto poszukać w Internecie szkoleń technicznych dofinansowanych ze środków unijnych. Do 2020 roku takie programy cyklicznie będą realizować Powiatowe i Wojewódzkie Urzędy Pracy.
Dlaczego w ramach środków unijnych warto szukać dofinansowanych szkoleń technicznych?
Wynika to z obostrzeń dotyczących ośrodków szkoleniowych, uprawnionych do realizacji programów. Przed przystąpieniem do kursu na operatora koparki czy kursu na rusztowania warto sprawdzić, czy dana instytucja szkoleniowa posiada rekomendację Urzędu Dozoru Technicznego oraz Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, a także czy jest wpisana do RIS (Rejestru Instytucji Szkoleniowych). Tylko takie akredytacje i dokumenty zapewniają bowiem wysoką jakość kursów na koparkę czy szkoleń na montera rusztowań, a także kursów w innych obszarach tematycznych. Ponadto wpis do RIS i akredytacja UDT sprawiają, że certyfikaty wydawane przez dany ośrodek szkoleniowy są bez problemu uznawane w branży i na terenie UE.
Zapisz się na najbliższe szkolenia zawodowe: kurs na operatora koparki, kurs montera rusztowań!