Kurs na koparkę – dlaczego warto?

Opublikowano Opublikowano w Artykuły

Operator koparki zarobki

Ile zarabia operator koparko-ładowarki?

Informacje o średnich zarobkach operatora koparko-ładowarki, który skończył profesjonalny kurs zawodowy podajemy na podstawie najnowszego raportu płacowego AG Test HR „Jesień 2015” oraz Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Zarobki w poszczególnych regionach kraju mogą się od siebie różnić. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie operatora, dodatkowe kwalifikacje, charakter prac budowlanych oraz wielkość firmy, w której znajdzie zatrudnienie.

 

Kursy zawodowe szansą na wyższe zarobki

Cytując dane z raportu płacowego AG Test HR, mediana wynagrodzeń operatora koparko-ładowarki wynosi 3 546 zł brutto. Warto zwrócić uwagę, że 25 proc. osób potrafiących obsługiwać wyspecjalizowane maszyny do robót ziemnych zarabia jednak nie więcej niż 3118 zł brutto miesięcznie, a kolejne 25 proc. nie otrzymuje mniej niż 3 870 zł brutto. Rozpiętość między najwyższymi i najniższymi poziomami wynagrodzeń wynika między innymi z rodzaju posiadanych uprawnień. Ukończone kursy zawodowe takie, jak np. kurs na koparkę zdany przed komisją powołaną przez Centrum Certyfikacji i Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, to czynnik istotnie wpływający na wysokość wynagrodzenia. Nie bez znaczenia jest także poziom zdobytych na szkoleniach uprawnień. Inne zarobki może osiągać, osoba która ukończyła kurs operatora koparkoładowarki  kl.III na wszystkie typy maszyn, a inne osoba posiadająca jedynie kwalifikacje operatora koparki jednonaczyniowej – kl.I. Warto się więc uczyć i rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Nieco inne dane na temat wynagrodzeń podaje portal wynagrodzenia.pl na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. W ankiecie dotyczącej sektora budownictwo wzięło udział 347 operatorów koparko-ładowarek, co ciekawe 331 mężczyzn i 16 kobiet. Średnie deklarowane miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 859 PLN brutto. Jest to więc wartość nieco niższa niż w badaniach AG Test HR. Należy jednak zauważyć, że w obu raportach na zarobki powyżej 3 847 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych operatorów.

 

Operator koparki – od czego zależy wysokość wynagrodzenia

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej na wysokość zarobków może wpływać region zatrudnienia i charakter prowadzonych płac. Na przykład w Warszawie wynagrodzenie w wysokości 4 500 zł netto jest osiągalne bez konieczności wyjazdów służbowych i brania nadgodzin. Osoby pracujące więcej i przemieszczające się w zależności od zleceń mogą liczyć nawet na 5 500 zł na rękę. Oczywiście piszemy tu o osobach zatrudnionych w przedsiębiorstwach, a nie o operatorach prowadzących własną działalność gospodarczą i dysponujących własnym sprzętem. Standardowa stawka godzinową w omawianej branży mieści się w przedziale 15-25 zł netto, w średnich i dużych miastach. Doświadczeni profesjonaliści potrafią jednak otrzymywać wyższe wynagrodzenia. Potencjalni pracodawcy zwracają szczególną uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe, pozyskane przez kandydata w pracy na stanowisku o zbliżonym zakresie obowiązków. Cechy personalne niezbędne na tym stanowisku to odpowiedzialność, umiejętność koncentracji i efektywnej pracy w zespole. Poza stażem pracy i wykształceniem (ukończone kursy zawodowe na operatora koparko-ładowarki) na wysokość zarobków wpływa także wielkość firmy, jej kapitał oraz zasięg prowadzonych projektów budowlanych.